Biber Tost Nedir? Nasıl Yapılır? Leave a comment

KAPYA BİBER TOST

 Kahvaltılarımızı süsleyen ve aynı zamanda doyurucu bir atıştırmalık olan tost, farklı biçimlerde kullanılmaktadır. İçine farklı farklı besinler sayesinde çokça kullanılmaktadır. Kaşarlı, sucuklu, domatesli gibi farklı farklı tostlar yapılmaktadır.

Ancak son zamanlarda oldukça popüler bir tost olan biber tost olarak bilinen ve kırmızı kapya biberle yapılan tost çeşididir.

Ekmeğin günümüzdeki zararlarını hepimiz bilmekteyiz. Ekmek tüketimi kilo alımını sağlamakta ve pek çok hastalığa etken olmaktadır.  Günümüzde çokça kullanılan tost ise ekmekle yapılmakta ve tost severleri ortadan ikiye bölmektedirler. Ekmekli tost yersem kilo alırım düşüncesi ile tost yemekten vazgeçenler bil olmaktadırlar.

Ancak artık bunun da bir çaresi bulunmaktadırlar. Artık ekmeksiz tost yapımı vardır. Buna ise ekmeksiz tost mu olur? Sıkça sorulan sorular görülmektedir. Ekmeksiz de tost olur hatta kırmızı biberler olur.

Tostun kırmızı hali olarak diyebileceğimiz tost, kırmızı kapya biberlerle yapılmakta ve içine normal tostta ne kullanılıyorsa o  kullanılmaktadır.

Eşsiz tadı ile pek çok kişide oldukça merak uyandırmıştır. Bu tost aynı zamanda hem kahvaltıda tüketilebilen hem de diyet listeleri için de kullanımı uygundur.

BİBER TOST YAPILIŞI;

Normal tost malzemelerinin yanında bir kaç da ufak yardımcı malzemeler bulunmaktadırlar. Bu malzemeler;

  • 2 tane yada isteğe bağlı kırmızı veya farklı renklerde biberler.
  • 5 dal dere otu veya maydanoz
  • Nane
  • 2 dilim kaşar peynir( veya beyaz peynir)
  • İsteğe bağlı olarak da tuz

Biberler ortadan ikiye dikkatli bir vaziyetle kesilir. İçindeki çekirdekleri temizlenir. Ardından normal tost gibi bütün gerekli malzemeleri içine ekleme yapınız. İki biber parçasını birleştirip 5-6 dakika kadar pişirmeniz gerekecektir.

Biber tost aynı zamanda sizin zayıflamanıza da yardımcı olacaktır. Biberin içindeki yüksek vitaminler sayesinde vücut daha dirençli bir biçimde zayıflayarak daha sağlıklı bir vücut olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir