C Vitamini Nedir? Faydaları Nelerdir? Nerelerde Bulunur? Leave a comment

 C VİTAMİNİ NEDİR?

Güçlü bir sağlık ve bağışıklık sistemi için ve vücudumuzu korumak için sağlıklı beslenmek şarttır. Sağlıklı beslenmek için de her bulduğumuzu yememeli daha sağlıklı besinler tüketmeliyiz. Bu sayede vücut ihtiyacını karşılayarak gerekli eksikleri giderecektir.

Güçlü bir yaşam tarzı için gerekli ve sağlıklı besinleri tüketerek vücudumuzun ihtiyacı olan mineral ve vitaminleri almalıyız.

Vitamin deyince herkesin aklına  ilk olarak C vitamini gelmektedir. Vitaminlerin arasında en çok bilinen ve normal hayatımızda en çok kullandığımız vitaminler arasındadır.

Gündelik hayatımızda çoğunlukla meyvelerde tüketsek de aslında sebzelerde bile C vitamini vardır. C vitaminin önemi oldukça fazladır. Çünkü vücut diğer vitaminleri depolasa bile c vitamini vücutta depolanamaz.  Bu yüzden de günlük C vitamini miktarını karşılamalıyız.

Kişilerde en çok eksik görülen vitamin C vitaminidir. C vitamininin eksikliği durumunda ufak rahatsızlıklarla  başlayıp daha fazla ciddi hastalıkların oluşmasını sağlamaktadır.

C vitamini asit olarak bilinmektedir. C vitaminin günlük miktarınca alınmadığı taktirde ufak tefek sorunlar ortaya çıkmaktadır. Örneğin; ağız içinde yaralar veya iltihaplanmalar. Cilt üzerinde morluklar veya saç kırılıp dökülmeleri. Bunlar en çok görülen ve rastlanan durumlardır.

En büyük belirtileri ve en dikkat edilmesi gerekenler ise; kansızlık ve eklem ağrılarıdır. Kansızlığın oluşması ve devam etmesi durumunda kişide bayılma veya gereksiz yere baş ağrısı, yorgunluk gibi belirtiler görülebilir. Bu durumda C vitamini karşılanmalı yada ilaçlarla kan seviyesi yükseltilmelidir. Eğer bu c vitamini eksikliği devam ederse skorbüt hastalığı oluşacaktır.

 C VİTAMİNİ FAYDALARI?

Günlük hayatımızda sürekli tüketmemiz gereken bu vitaminin hem vücuda hem de genel olarak sağlığa katkıları vardır. En bilindik ve küçük faydası iğse vücutta oluşan yaraların çabuk iyileşmesini sağlamaktır.

Aynı zamanda kemik gelişimine de destek sağlar. Bu sayede kemik erimesi veya kırılması gibi durumlar yaşanmaz.

En önemli ve yaygın olarak kullanılma sebebi ise grip veya nezle gibi bulaşıcı  hastalıkları geçiştirir ve hastalığın oluşmasını engellemek için bağışıklığı da korur. Bağışıklık sistemini koruyarak başka hastalıkların da oluşmasını engeller.

Kan değerlerini yükseltir ve kansızlığı önler. Aynı zamanda kalbide koruyarak damar  yollarını da temizler.

Eğer cildinizde kırışıklık veya yaşlanma gibi durumlar varsa veya bunama gibi durumları yok eder erken yaşlanmayı önler. Bu sayede beyinsel fonksiyonları da güçlendirir.

Saç dökülmeleri veya deri döküntüleri sıkıntısı çekenlere de devadır.

Zayıflamaya yarayan besinleri de vardır. Mesela limon. Yüksek oranda c vitamini barındırır ve zayıflamak için kullanılan bir numaralı besindir.  

C VİTAMİNİ NELERDE VARDIR?

C vitaminin bu kadar faydasını anlattıktan sonra bir de buna nereden ulaşabileceğinizi de açıklayalım. C vitamini öyle çok zor bulunan besinlerin içinde değil, aksine herkesin bildiği meyve sebzelerde vardır.

  • C vitamini deyince ilk örnek verilebilecek besin limondur. Limon C vitamini açısından oldukça yüksek değerlere sahiptir. Kışın nane- limon şeklinde tüketilerek soğuk algınlığını giderir. Aynı zamanda limon genelde cilt üzerinde de etkilidir. Kadınların yüzüne uyguladığı doğal maskelerden biri de limon maskeleridir. Saçların şekil vermesinde de kullanılmakta ve saç sağlığını da sağlamaktadır.
  • Diğer bir C vitamini kaynağı ise turunçgillerden mandalina ve portakaldır. Limon kadar c vitamini içermekte ve herkesin severek kullandığı meyvelerdir.
  • Sadece meyvelerde değil aynı zamanda sebzelerde de bulunur. Mesela yeşil sebzelerin çoğunda c vitamini vardır.

C vitamininin genel olarak bulunduğu besinler;

  • Limon, mandalina, kivi, greyfurt, çilek ve benzeri meyvede.
  • Maydanoz, marul, roka, tere, lahana, ıspanak, brokoli, gibi yeşil sebzelerde sıkça rastlanmaktadır.
  • Kuşburnu, yaban mersini,
  • Domates
  • Kırmızı veya renkli biberler.

C vitamininin genel olarak bulunduğu meyve sebzeler bunlardır. Siz de eğer C vitamini ihtiyacınız karşılamak istiyorsanız bu besinleri kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir