Nane Yağı Nedir? Nerelerde Nasıl Kullanılır? Faydaları Ve Zararları Nelerdir? Leave a comment

NANE YAĞI NEDİR?

Bitkisel yağlar deyince pek çok bitkinin, meyvenin sebzenin bile yağı bulunmaktadır. Bu yağlar normal ürününden aynı etkiyi hatta belki daha fazla yarar sağlamaktadır.

Bu doğal yağlar pek çok alanda kullanılmaktadır. Gerek cilt konusunda olsun , gerek vücut bakımı için gerekse vücut sağlığı için olsun pek çok alanda farklı şekilde kullanılmaktadır.

Bunlardan en yararlılarından biri de günümüzde mutfaklarımızdan eksik etmediğimiz nane yağıdır. Naneyi mutfaklarımızda yemeklerin içinde veya dekoratif amaçlı üzerlerinde kullanırız. Kimi zamanda ağız yoluyla çiğneyerek de kullanılmaktadır.

Nane yağı ise bu sağlanan faydalardan çok daha fazlasını sağlamaktadır. Nanenin genel faydası akciğerler ve solunumu temizlemektir. Nane yağı ise bu solunum yollarını temizlemekle beraber pek çok nice şeyi de sağlamaktadır.

Nane yağı nane bitkisinden yapışan uçucu bir yağdır. Yemeklerde kullanılan naneyi bu sefer yağ çeşidi olarak farkı yerlerde de kullanmaktayız.

Örneğin kış mevsiminde gribe yakalandıysanız ve burun akıntınızla beraber boğazınızda ağrıma veya tıkanıklık varsa nane yağı burun akıntısını giderir ve boğaz kanallarını da açarak rahat nefes alınmasını sağlar.

NANE YAĞININ FAYDALARI NELERDİR?

Nane yağının solunum yollarında etkisi büyüktür. Ancak başka pek çok alanda da nane yağı kullanılmaktadır. Mesela cilt üzerinde etkisi gözle görülür biçimdedir.

Cilt üzerindeki akneleri yok eder aynı zamanda tıkanmış gözenekleri açarak siyah noktaları da yok eder. Sivilce oluşumunu engelleyerek de sivilce izlerini yok eder.

Cilt üzerinde eğer yanık izi varsa veya daha önceden başka bir sebepten dolayı oluşan izleri de yok eder. Aynı zamanda kozmetik alanında da cildi nemlendirerek tazeler.

Nane yağını eğer ağrı kesici olarak da kullanabilirsiniz. Baş ağrısında masaj yoluyla uygulanır ve baş ağrısını giderir. Aynı etki diğer bölgeler içinde geçerlidir.

Genel olarak faydaları ise;

  • Burun ve boğaz yollarını açar
  • Mide de yanma veya bulanma hissini yok eder.
  • Alerjik kaşıntıları giderir. Saç derisindeki yaraları iyileştirir ve kepeği önler.
  • Kış mevsiminde oluşan gribi ve soğuk algınlığını geçirir.
  • Cilt üzerindeki tahrişi yok eder.
  • Aynı zamanda iştah kesem özelliği sayesinde gereksiz yemek yemekten de kurtulabilirsiniz. Böylelikle zayıflamaya da başlayabilirsiniz.
  • Nane bitkisinin kullanıldığı gibi yağı da ağız kokusunu giderir bu sayede de ağız içi enfeksiyonları yok eder.
  • Konsantrasyon bozukluğunu önler odaklanmayı sağlar.

Bu etkileri sağlamak için de nane yağını rahatlıkla kullanabilirsiniz.

KULLANIM ŞEKİLLERİ?

Eğer nane yağını nerde nasıl kullanabilirim? diye sorularınız varsa dert etmeyin. Nane yağı pek çok şekilde kullanılmaya hazırdır. Mesela eğer saçlarınız için kullanacaksanız şampuanınızın veya saç kreminizin içine nane yağını birazcık  damlatın.

Eğer nefes darlığınız varsa ve boğaz kanallarını açmak istiyorsanız nane yağını buharlı bir suya damlatıp suyun buharını içinize çekmelisiniz.

Eğer ağız kokunuz varsa ve bunu gidermek istiyorsanız bir bardak normal suya 1-2 damla nane yağını damlatıp için. Bu sayede ağız kokunuz varsa gidecek ve iltihap da oluşmayacaktır.

NANE YAĞI ZARALARI NELERDİR?

Bu kadar faydasını saydıktan sonra zararlarını da saymazsak olmaz. Ne kadar çok faydası olursa olsun bazı ufak tepkimeleri olabilir veya kullanmaması gereken kişiler olabilir.

Nane yağının aşırıya tüketilmemesi gerekir. Aşırıya tüketime kaçılırsa ciltte herhangi bir alerjik reaksiyon meydana gelebilir. Veya midede herhangi bir yanma hissi. Nane yağının keskin kokusu ve tadı yüzünden bunlar gerçekleşebilir.

Açık yara üzerine sürülmemelidir. Eğer açık veya taze bir yaranız varsa bu yara olan bölgenin uyarılmasına ve daha fazla tahriş olmasını sağlayacaktır.

Nane yağını ağız yoluyla sakın kullanmayın. Yukarıda da bahsedildiği gibi bir bardak suyun içine bir  iki damla damlatıp tüketiniz. Aksi taktirde nane yağını direkt olarak ağızla alınması çok başka etkenlere sebep olmaktadır.

Eğer naneye veya nane yağına karşı herhangi bir tepkime yaşamış olan kişi varsa tüketmemelidirler. Fazla aşırıya kaçınılmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir