Nar Taneleri Hakkında Bilinen Faydalar Leave a comment

Nar taneleri, tat almak için biraz daha fazla iş alabilen besin-yoğun atıştırmalıklardır, ancak sağlık faydaları çabaya değerdir.

Nar Çekirdeği Nedir?

Nar taneleri, Punica granatum ağacından gelen nar meyvesinde bulunan tohumlardır. Tohumların ya atıldığı ya da sadece ikincil bir yan ürün olarak kullanıldığı diğer birçok meyveden farklı olarak, nar taneleri bu meyvenin tek yenilebilir kısmıdır. Meyve iki parçadan, sert dış kabuktan ve beyaz iç zardan veya özden oluşur. Bir nar açtığınızda, her biri bir arıyla ve tek bir yenilebilir tohumla kaplanmış 250 ila 1400 nar çekirdeği arasında olacaktır.

Bu tohumları yiyerek, ekşi bir tada sahip lezzetin yanı sıra etkileyici bir besin maddesi yelpazesi sunar. Orta Doğu’da ortaya çıkan ve binlerce yıldır yetiştirildiği Akdeniz bölgesine yayılan narlar, bu meyvenin dünya çapında yaygın bir şekilde dağıtılmasına ve yetiştirilir.

Nar Çekirdeğinin Besin Değerleri

Suyu içeren bir zarıyla kaplı nar taneleri, kalori bakımından düşük, vitaminlerde yüksek, diyet lifi ve fitokimyasallardır. Her nar meyvesindeki yüzlerce tohum, folat, manganez, fosfor, demir, potasyum, bakır, kalsiyum, C vitamini, K vitamini ve E vitamini içerir. Bu tohumların 100 gramlık bir porsiyonunda sadece yaklaşık 85 kalori vardır. kilo verme diyetine mükemmel bir katkı. Tek bir porsiyon aynı zamanda, gününüz için diyet lif ihtiyacınızın% 10’undan fazlasını, çeşitli polifenolik bileşikler, tanenler, uçucu asitler ve sağlığınızı çeşitli şekillerde etkileyebilen antioksidanlarla birlikte sağlar.

Nar Çekirdeği Faydaları

Nar çekirdeğinin başlıca faydaları arasında cilt görünümünü iyileştirme, iltihabı yatıştırma, kilo yönetimine yardımcı olma, kalp sağlığını geliştirme ve hafızayı pekiştirme özellikleri bulunmaktadır.

Cilt bakımı

Eşsiz antioksidanlar ile donatılmış, nar tohumları yaşlandıkça cildinizi genç ve sıkı tutarken kırışıklıkları ve yaşlılık lekelerini önleyebilir.

İltihapları Önleyebilir

Bu tohumlardaki tanenlerin ve fenolik bileşiklerin bazılarının, iltihaplı tetikleyicilere karşı bağışıklık tepkisini azalttığı ve ağrının ve tahrişin azaltılmasına yardımcı olduğu bilinmektedir.

Hafızayı güçlendirir

Bu tohumlarda bulunan antioksidanlar, hafızayı artırmaya ve alzheimer hastalık riskini azaltmaya bağlanmıştır.

Kardiyovasküler Sorunları Azaltabilir

Bu tohumların hipotansif etkileri iyi bilinirken, diyet lifi kolesterolü düşürmeye yardımcı olabilir. Bu faktörlerin ikisi de genel kalp sağlığını korumak ve kalp krizi ve felç riskini azaltmak için birleşir.

Kilo kontrol

Kalori ve yağ bakımından nispeten düşük olmakla birlikte, lif, su ve B vitaminleri ile dolu olan bu tohumlar, kilo verme çabalarını arttırmak için size yardımcı olabilir ve metabolizmayı hızlandırabilir.

Bize bu kelimelerden ulaştınız: nar, nar meyvesi, nar taneleri, nar nedir, nar besin değerleri, bar faydaları, nar neye iyi gelir, nar kalori, nar reçeli, nar suyu, nar tanesi, nar asit mi baz mı, nar ayıklama, nar anlamı

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir