Pekmez Nedir? Leave a comment

Şeker kamışı ve şeker pancasının sofra şekerine işlenmesinden elde edilen yoğun, viskoz bir yan üründür. İsmini bal için Latin sözcüğünden alır, Viskozitesi ve kalın dokusu, herhangi bir yavaş hareket eden şey için bir şeyin ya da birisinin “pekmez gibi yavaş” olmasının meşhur bir şekilde ortaya çıkmasına neden olmuştur.

Tarihsel olarak, pekmez, şeker kamışı ve şeker pancarı ekiminin en yüksek olduğu Karayipler’de üretildi. Oradan, 20. yüzyılın başlarında ABD’ye götürüldü. Bugün, Tayland, Hindistan, Tayvan, Brezilya, Filipinler ve Amerika Birleşik Devletleri’nde büyük ölçekte üretilmektedir. Gıda ürünlerinde tatlandırıcı olarak kullanılmasının yanı sıra, geniş bir yelpazedeki bozukluklar için faydalar ve etkiler sunar.

Pekmezin Sağlık Açısından Etkileri

Pekmezlerin sağlık yararları kadınların özel durumları ilgili problemlerden, obezite, diyabet, stres, kanser, genişlemiş prostat, akne ve diğer cilt bozukluklarından kurtulmayı içerir. Ayrıca kabızlık, baş ağrısı ve anemi rahatlama sağlar. Kemik ve saç sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur, elektrolit dengesini, cinsel sağlığını korur, sinir sisteminin işleyişini sağlar ve yara iyileşmesini hızlandırır. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirmeye, sağlıklı hemoglobin düzeylerini korumaya ve vücutta yeni hücrelerin oluşumunu iyileştirmeye yardımcı olur.

Pekmezin Besin Değeri

Pekmez, kalsiyum, magnezyum, manganez, potasyum, bakır, demir, fosfor, krom, kobalt ve sodyum gibi bir dizi önemli mineral içerir. İyi bir enerji ve karbonhidrat kaynağıdır ve şeker içerir. Buna ek olarak, niasin (vitamin B-3), vitamin B-6, tiamin ve riboflavin gibi çeşitli vitaminler sunmaktadır. Hem yağ hem de lifte çok düşüktür.

Pekmezin çok fazla çeşidi vardır. Harnup, dut, andız, üzüm bu pekmez çeşitlerinden bazılarıdır. Sağlık açsından oldukça etkileyici faydası olan bu ürünlerin çocukluktan yaşlılığa kadar her dönem yenmesi gerekmektedir.

BİZE BU KELİMELERDEN ULAŞTINIZ: pekmez kalori, pekmezli kurabiye, pekmezli helva, pekmez toprağı, pekmezli tatlı, pekmez çeşitleri, pekmezci köyü, pekmez yapımı, pekmez tatlısı, pekmez, pekmezin faydaları, pekmez helvası, pekmez nasıl yapılır, pekmez akıllı, pekmez İngilizce, pekmez saf maddemidir, pekmez dünyası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir